V375A48C600A 375Vin/ 48Vout / 600Watts DC-DC Converter Module IGBT Module
Wisdtech Technology Co.,Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Mitsubishi Electric
Model Number : V375A48C600A
Place of Origin : JP
MOQ : 1pcs
Price : Email us for details
Payment Terms : Paypal,TT,Western Union
Supply Ability : 100PCS
Delivery Time : 1day
Packaging Details : Bulk
Description : V375A48C600A 375Vin/ 48Vout / 600Watts DC-DC Converter Module IGBT Module
Stock : 200pcs
Date Code : Newest code
Shipping by : DHL/UPS/Fedex
Condition : New*Original
Warranty : 365days
Lead free : Rohs Compliant
Lead times : Immediately Shipment
Package : module
Mounting Style : Through Hole
Contact Now
TYPE
DESCRIPTION
Category
Mfr
Series
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
250V
Voltage - Input (Max)
425V
Voltage - Output 1
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Current - Output (Max)
12.5A
Power (Watts)
600 W
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
ITE (Commercial)
Features
OVP, UVLO
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C
Efficiency
88.5%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Full Brick
Size / Dimension
4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Base Product Number
Description
This DC-DC converter module uses 2nd Generation power processing. control and packaging technologies
to provide the performance, flexibility and cost effectiveness expected of a mature power component.
resulting in 1ow in-to-out parasitic capacitance and noise.
High frequency ZCS/ZVS switching, advanced power semiconductor packaging .and thermal management
1/3 the part count of a 1st Generation converter.
Features
●DC input range: 250.425V
Input surge withstand: 500V for 100ms
●DC output: 48V
●Programmable output: 10 to 110%
Regulation: +0.25% no load to full load
●Efficiency: 90%
●Maximum operating temperature: 100^C at full load
●Power density: 119W/cubic inch
Height above board: 0.43 in. (10.9 mm)