10AX016E4F29E3SG FPGA IC Field Programmable Gate Array Arria 10 GX 160 FPGA
Wisdtech Technology Co.,Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Intel / Altera
Model Number : 10AX016E4F29E3SG
Place of Origin : CHN
MOQ : 1pcs
Price : Email us for details
Payment Terms : Paypal,TT,Western Union
Supply Ability : 5000pcs
Delivery Time : 1day
Packaging Details : Tray
Description : 10AX016E4F29E3SG FPGA IC Field Programmable Gate Array Arria 10 GX 160 FPGA
Stock : 2000PCS
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Date Code : Newest code
Shipping by : DHL/UPS/Fedex
Condition : New*Original
Warranty : 365days
Lead free : Rohs Compliant
Lead times : Immediately Shipment
Package : FBGA-780
Mounting Style : SMD/SMT
Contact Now
10AX016E4F29E3SG FPGA - Field Programmable Gate Array Arria 10 GX 160 FPGA
Intel
Product Category: FPGA - Field Programmable Gate Array
RoHS: Details
Arria 10 GX 160
160000 LE
61510 ALM
9.85 Mbit
288 I/O
870 mV
980 mV
0 C
+ 100 C
17.4 Gb/s
12 Transceiver
SMD/SMT
FBGA-780
Tray
Brand: Intel / Altera
Maximum Operating Frequency: 1.5 GHz
Moisture Sensitive: Yes
Operating Supply Voltage: 950 mV
Product Type: FPGA - Field Programmable Gate Array
Subcategory: Programmable Logic ICs
Tradename: Arria 10 FPGA
Part # Aliases: 966320
The Intel® Arria® 10 device family consists of high-performance and power-efficient
20 nm mid-range FPGAs and SoCs.
Intel Arria 10 device family delivers:
• Higher performance than the previous generation of mid-range and high-end FPGAs.
• Power efficiency attained through a comprehensive set of power-saving technologies.
The Intel Arria 10 devices are ideal for high performance, power-sensitive, midrange
applications in diverse markets.
Applications
Wireless
●Channel and switch cards in remote radio heads
Mobile backhaul
Wireline
●40G/100G muxponders and transponders
●100G line cards
●Bridging
Aggregation
Broadcast
Studio switches
Servers and transport
●Videoconferencing
●Professional audio and video
Computing and Storage
●Flash cache
●Cloud computing servers
●Server acceleration
Medical
●Diagnostic scanners
Diagnostic imaging
Military
●Missile guidance and control
●Radar
●Electronic warfare
●Secure communications
Feature
Technology
●TSMC's 20-nm SoC process technology
●Allows operation at a lower Vcc level of 0.82 V instead of the 0.9 Vstandard Vcc core voltage
Packaging
●1.0 mm ball-pitch Fineline BGA packaging
0.8 mm ball-pitch Ultra Fineline BGA packaging